  • Mfr # D200-V48-CSN-3WZ
  • Zoro # G916242959
Width
48 in
Height
37.18 in
Material
Solid Acacia wood frame with solid Acacia wood veneers over moisture-resistant MDF panels
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
D200-V48-CSN-3WZ
Width
48 in
Height
37.18 in
Depth
23.5 in
Details
Material
Finish
Chestnut
Number of Faucet Holes
3 Per Basin
Hardware Finish
Champagne Brass
Includes
Vanity cabinet, countertop, sink
Tabletop Color
White Zeus
Shape
Rectangular
Number of Bowls
Single
Mounting Type
Widespread Faucet
Description
The 48 in. Marcello wall-mounted vanity adds a touch of mid-century modern charm to your bathroom, while the warm Chestnut finish provides timeless elegance. The reeded, patterned detail on the door fronts continues around the sides in geometric perfection. Crafted from solid Acacia, with rich, resawn Acacia veneer over Marine MDF, accented by sleek, tab-style door pulls in Champagne Brass. The wide, spacious interior drawers are framed on the top by a generous shelf and features our signature aluminum laminate liners and full extension, soft-close undermount glides. Adding an elegant contrast to the rich wood and Champagne Brass hardware, the 3 cm White Zeus Silestone top by Cosentino is perfect for those who love to innovate without giving up the traditional look and style. The wall-hanging feature contemporizes the look with an easy-to install bracket system included.
  • Vanity set includes a 3cm eased edge White Zeus Silestone top, a white porcelain rectangular sink and mounting brackets for easy installation. Top is pre-drilled for an 8" widespread faucet. Faucet not included.
  • 48" W x 23-1/2" D x 19" H