Indexable Cutting Head Unit, KM63TSS32LPDUNR15, 179.95mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # KM63TSS32LPDUNR15
  • Zoro # G3567871
Overall Length
179.95mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM63TSS32LPDUNR15
Insert Size
Rake
-14 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM63TSS32LPDUNR15
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
179.95mm
Insert Size
Shank Dia.
63.00mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Max. Bore Depth
112.07mm
Insert Cutting Edge Length
15.50mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM63TSS32LPDUNR15
Rake
Cutting Direction
Right Hand
Coolant Fed
Coolant Through
Approach Angle
93 Degrees
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Standards
ISO 26622
Insert Holding Type
P-Clamping (Lever Lock or Lock Pin)
Cutting Application
Boring
Center to Cutting Tip
22.00mm
ISO Number
KM63TSS32LPDUNR15
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Style
DN
Number of Coolant Holes
1
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 179.95mm, KM63TSS32LPDUNR15, 93 Degrees , 22.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand