Indexable Cutting Head Unit, KM63TSS40LMDUNR15, 179.95mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # KM63TSS40LMDUNR15
  • Zoro # G3567390
Overall Length
179.95mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM63TSS40LMDUNR15
Rake
-12 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Insert Size
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM63TSS40LMDUNR15
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
179.95mm
Insert Size
Shank Dia.
63.00mm
Min. Bore Dia.
50.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.50mm
Max. Bore Depth
117.14mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM63TSS40LMDUNR15
Cutting Direction
Right Hand
Rake
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Style
DN
Standards
ISO 26622
Cutting Application
Boring
Number of Coolant Holes
1
Center to Cutting Tip
27.00mm
Insert Clearance Angle
0 Degrees
ISO Number
KM63TSS40LMDUNR15
Approach Angle
93 Degrees
Insert Holding Type
Clamp and Lock Pin
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 179.95mm, KM63TSS40LMDUNR15, 93 Degrees , 27.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand