Indexable Cutting Head Unit, KM63TSS40LMDUNL15, 179.95mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # KM63TSS40LMDUNL15
  • Zoro # G3568319
Overall Length
179.95mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM63TSS40LMDUNL15
Rake
-12 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Insert Size
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM63TSS40LMDUNL15
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
179.95mm
Insert Size
Shank Dia.
63.00mm
Max. Bore Depth
117.14mm
Min. Bore Dia.
50.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.50mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM63TSS40LMDUNL15
Cutting Direction
Left Hand
Rake
Insert Style
DN
Approach Angle
93 Degrees
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Standards
ISO 26622
Center to Cutting Tip
27.00mm
Number of Coolant Holes
1
ISO Number
KM63TSS40LMDUNL15
Cutting Application
Boring
Insert Holding Type
Clamp and Lock Pin
Coolant Fed
Coolant Through
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 179.95mm, KM63TSS40LMDUNL15, 93 Degrees , 27.00mm, Coolant Through, Boring, Left Hand