Indexable Thread Cutting Unit Head, KM40TSS16FLSER16, 104.95mm L, High Speed Steel
  • Mfr # KM40TSS16FLSER16
  • Zoro # G3753405
Overall Length
104.95mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Triangle
ANSI Code
KM40TSS16FLSER16
Left/Right Hand
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM40TSS16FLSER16
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
104.95mm
Insert Size
16
Shank Dia.
40.00mm
Min. Bore Dia.
20.00mm
Cutting Height
0.00mm
Max. Bore Depth
56.11mm
Head Length
80.00mm
Connection Size
Item
Indexable Thread Cutting Unit Head
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Triangle
ANSI Code
KM40TSS16FLSER16
Left/Right Hand
Right Hand
Rake
-1.500 Degrees Axial, -15 Degrees Radial
Cutting Direction
Lead Angle
0 Degrees
Type
Screw Clamping
Insert Style
LT16NR
Cutting Application
Threading, Turning
ISO Number
KM40TSS16FLSER16
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Holding Type
Screw
Standards
ISO 26622
Toolholder Style
FLSER
Center to Cutting Tip
11.00mm
Compatible Hardware
LT16NR Gage Insert, SN3TPKG Insert
Number of Coolant Holes
1
Product Family
LSE 90 Degrees Metric Steel BB
Measurement System
Metric
Description
Indexable Thread Cutting Unit Head, FLSER, Insert Shape Triangle, Overall Length 104.95mm, KM40TSS16FLSER16, 11.00mm, LT16NR Gage Insert, SN3TPKG Insert, Coolant Through, Threading, Turning, Right Hand