  • Mfr # 048S17D2087
  • Zoro # G312190380
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
HP
1/2
Nameplate RPM
1,725
Voltage
115V AC
Frame
48
Shaft Dia.
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
048S17D2087
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shaft Dia.
1/2 in
Shaft Length
1 9/16 in
Overall Length
10 5/16 in
Body Dia.
5 5/8 in
Length Less Shaft
8 3/4 in
Details
HP
1/2
Nameplate RPM
1,725
Voltage
115V AC
Frame
48
Motor Shaft Rotation
CCW
RPM Range
Duty
Continuous
Motor Bearings
Ball
No. of Speeds
1
Motor Design
Split-Phase
Motor Shaft Design
Flat
Voltage Compatibility
115V AC
Motor Mounting Position
Horizontal
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Phase
Single
Motor Service Factor
1.25
Motor Mounting Type
Resilient Base
Motor Thermal Protection
Auto
Motor Application
Blower; Fan
Standards
CSA Certified, UL Listed
Nominal Efficiency
66 %
Motor Enclosure Design
Open Dripproof
Item
Direct Drive Blower Motor
Ins. Class
B
Hz
60 Hz
Full Load Amps
7.2 A
Description
Direct Drive Blower Motor, Single Phase, Motor Design Split-Phase, 1/2 hp HP, Nameplate RPM 1,725 RPM, No. of Speeds 1, Voltage 115V AC, 7.2 A Full Load Amps, 48 Frame, Output Watts 37 W, 60 Hz Hz, Usable @ 208V Not Usable at 208V, Motor Service Factor 1.25, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class B, Duty Cycle Continuous, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Motor Enclosure Design Open Drip Proof, Motor Mounting Type Cradle Base, Motor Frame Material Steel