  • Mfr # 5KH39QN9537X
  • Zoro # G6114166
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inverter Rated
Not Inverter Rated
Motor Service Factor
1.35
HP
1/6 hp
Motor Design
Split-Phase
No. of Speeds
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
5KH39QN9537X
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shaft Dia.
1/2 in
Overall Length
8 15/16 in
Length Less Shaft
7 3/8 in
Shaft Length
1 1/2 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Details
Inverter Rated
Not Inverter Rated
Motor Service Factor
1.35
HP
1/6 hp
Motor Design
Split-Phase
No. of Speeds
1
Motor Application
General Purpose
Voltage
115V AC
Nominal Efficiency
48.5 %
Nameplate RPM
1,725 RPM
Motor Enclosure Design
Open Drip Proof
RPM Range
Motor Thermal Protection
Auto
Duty
Continuous
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Motor Mounting Type
Rigid Base
Full Load Amps
3.9 A
Frame Material
Rolled steel
Motor Mounting Position
All Angle
Hz
60 Hz
Motor Shaft Design
Flat
Ins. Class
B
Phase
Single
Frame
48
Item
General Purpose Motor
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Standards
CSA Certified, UL Listed
Motor Bearings
Ball
RPM Group
Motor Frame Material
Steel
Voltage Compatibility
115/208-230V AC, 115/230V AC, 115V AC, 120/240V AC, 120V AC
Duty Cycle
Continuous
Weight
12 lb
Usable @ 208V
Not Usable at 208V
Usable @ 200V
Not Usable at 200V
Capacitor Required
No
Description
General Purpose Motor, Single Phase, Motor Design Split-Phase, 1/6 hp HP, Nameplate RPM 1,725 RPM, No. of Speeds 1, Voltage 115V AC, Full Load Amps 3.9 A, 48 Frame, Usable @ 208V Not Usable at 208V, Usable @ 200V Not Usable at 200V, Hz 60 Hz, Motor Service Factor 1.35, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Thermal Protection Auto, Duty Cycle Continuous, Ins. Class B, Motor Enclosure Design Open Drip Proof, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Motor Mounting Type Rigid Base