  • Mfr # 056H17F2011
  • Zoro # G5746072
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Design
3-Phase
HP
3/4
Torque
2.28 ft-lb
Nameplate RPM
1,725
Speed Range
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
056H17F2011
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
11 3/16 in
Shaft Length
2 1/16 in
Shaft Dia.
5/8 in
Length Less Shaft
9 1/8 in
Details
Item
Vector Motor
Motor Design
3-Phase
HP
3/4
Torque
2.28 ft-lb
Nameplate RPM
1,725
Speed Range
Max. Speed
5,400 RPM
Frame
56C
Voltage
230V AC
Motor Thermal Protection
None
Full Load Amps
2.8 A
Motor Bearings
Ball
Motor Service Factor
1
Base
Rigid
Nominal Efficiency
75.5 %
RPM Range
Voltage Compatibility
115/200-230V AC, 115/208-230V AC, 115/230V AC, 120/240V AC, 200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-220/440V AC, 208-230/277V AC, 208-230/460V AC, 230V AC, 240V AC, 277/230V AC
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Insulation Feature
CR200 Magnet Wire Class H
NEMA Design
B
Ambient Temperature
40 Degrees C
Motor Efficiency Group
Standard Efficient
Hz
60 Hz
Max. Operating Frequency
120 Hz
Finish
Black
Frame Material
Rolled steel
Motor Mounting Type
Rigid Base
Motor Application
Crane
Ins. Class
H
Encoder Acceptable
No
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Fan-Cooled
Motor Frame Material
Steel
Encoder Shaft
None
Phase
Three
Motor Shaft Design
Keyed
Standards
CE, UL Recognized
Motor Mounting Position
Horizontal
Duty
Continuous
No. of Speeds
1
Weight
22 lb
Duty Cycle
Continuous
Max. Ambient Temp.
104 Degrees F
Usable @ 200V
No
Usable @ 208V
Conduit Box Location
Exterior
Conduit Box Position
F3
Description
Vector Motor, Three Phase, Motor Design 3-Phase, 3/4 HP, Nameplate RPM 1,725, No. of Speeds 1, Voltage 230V AC, Full Load Amps 2.8 A, 56C Frame, Torque 2.28 ft-lb, Max. Speed 5,400 RPM, Speed Range 1,000:1, Usable @ 208V No, Usable @ 200V No, 60 Hz Hz, Max. Operating Frequency 120 Hz, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection None, Ins. Class H, Max. Ambient Temp. 104 Degrees F, Duty Cycle Continuous, NEMA Design B, Motor Shaft Rotation CW/CCW