  • Zoro # G4609249
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G4609249
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shaft Dia.
5/8 in
Length Less Shaft
8 9/16 in
Shaft Length
1 7/8 in
Overall Length
10 1/2 in
Body Dia.
7.38 in
HP
3/4 hp
Frame
56
Motor Mounting Type
Rigid Base
Full Load Amps
2.8/1.4 A
Nameplate RPM
1,725 RPM
Hz
60 Hz
Nominal Efficiency
77 %
Motor Service Factor
1.15
Voltage Compatibility
200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-230/460V AC, 460V AC
Standards
BISSC, CE, CSA, UL
Exterior
Removable Base
No
Duty Cycle
Continuous
Usable @ 200V
Not Usable at 200V
Usable @ 208V
Usable at 208V
Weight
30 lb
Description
Washdown Motor, Three Phase, Motor Design Three-Phase, 3/4 hp HP, Nameplate RPM 1,725 RPM, No. of Speeds 1, Voltage 230/460V AC, Full Load Amps 2.8/1.4 A, 56 Frame, Usable @ 208V Usable at 208V, Usable @ 200V Not Usable at 200V, 60 Hz Hz, Motor Service Factor 1.15, Motor Thermal Protection None, Ins. Class F, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Duty Cycle Continuous, NEMA Design B, Removable Base No, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled