  • Mfr # TR20USBACW
  • Zoro # G622783715
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TR20USBACW
Country of Origin
Viet Nam
Description
USB Receptacle, Current Rating 20 A, Housing Color White, Number of Outlets 2, Number of USB Ports 2, Number of Wires 3, Receptacle Type Duplex, Resistance Properties Tamper Resistant, USB Connection Type A, C, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Screw Terminals, Wiring Method Back/Side, GFCI No, Grade General Use, Grounding Grounded, Horsepower Rating Not Applicable, Housing Material Nylon, IP Rating Not Applicable, Maximum Wire Size 10 AWG, Minimum Wire Size 14 AWG