  • Mfr # M4100P12WLEV
  • Zoro # G422729555
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M4100P12WLEV
Country of Origin
Mexico
Description
Pin and Sleeve Plug, Current Rating 100 A, Hazardous Location Specification Not Rated, Horsepower Rating Not Applicable, Housing Color Yellow, IP Rating IP66, IP67, IP68, IP69K, Number of Poles 3, Number of Wires 4, Phase Single, Voltage Rating 125/250V AC, Wire Connection Type Screw Terminals, Face Diameter 4.99 in, Grounding Style IEC, Housing Material Nylon, Maximum Wire Size 1 AWG, Minimum Wire Size 6 AWG, NEMA Enclosure Rating 12, 3R, 4X, 6P, Power Indicating Light No