  • Mfr # BB-060150
  • Zoro # G4342317
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BB-060150
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Bore Dia.
.060"
Radius
0.0030 in to 0.0050 in
Bore Depth
.150"
Shank Dia.
1/8 in
Min. Bore Dia.
0.0600 in
Max. Bore Depth
0.1500 in
Split Length
0.085"
Neck Dia.
0.0450"
Groove Width
0.0700"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Finish
Uncoated
Angle
.015"
Projection
0.0150 in