  • Mfr # QBT-2001500X
  • Zoro # G8238027
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
For Boring Top Rake
Shank Dia.
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBT-2001500X
Overall Length
3 in
Shank Dia.
1/4 in
Bore Depth
1.50"
Bore Dia.
.200"
Radius
0.0060 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Min. Bore Dia.
0.2000 in
Neck Dia.
0.1700"
Corner Radius
0.006"
Split Length
0.160"
Groove Width
0.0870"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
For Boring Top Rake
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.030"
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0300 in
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Side Cutting Edge Angle
20 Degrees
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Polished Face for Reducing Galling
Cutting Application
Boring, Finishing
Boring Bar Type
Top Rake Chipbreaker
Series
QBT
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
AlTiN
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Overhang
1.8530 in
Offset Point
0.0750 in
Offset
0.085"
Material - Machining
Description
Boring Bar, Top Rake Chipbreaker, AlTiN, 0.0750 in, Micro-Quik Tool Holder