  • Mfr # BB-080600SG
  • Zoro # G8155025
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Depth
.600"
Material
C2 Micrograin Carbide
Shank Dia.
1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-080600SG
Overall Length
1-1/2 in
Bore Depth
.600"
Shank Dia.
1/8 in
Bore Dia.
.080"
Max. Bore Depth
0.6000 in
Min. Bore Dia.
0.0800 in
Groove Width
0.0700"
Neck Dia.
0.0600"
Split Length
0.085"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.020"
Finish
TiN Coated
Application
Boring
Projection
0.0200 in
Center to Cutting Tip
0.0180 in
Series
BBS
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Finish - Machining
TiN
Cutting Application
Boring
Measurement System
Fractional Inch
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Boring Bar Type
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Offset Point
0.0180 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0180 in, Micro-Quik Tool Holder