  • Mfr # BB-2301000S
  • Zoro # G4397967
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Dia.
.230"
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.058"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BB-2301000S
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.230"
Bore Depth
1.000"
Shank Dia.
5/16 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Max. Bore Depth
1 in
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.1730"
Split Length
0.220"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.058"
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Finish
Uncoated
Projection
0.0570 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Series
BBS
Cutting Application
Boring
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Boring Bar Type
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Offset Point
0.0740 in
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0740 in, Micro-Quik Tool Holder