  • Mfr # BB-2301400
  • Zoro # G4400487
C2 Micrograin Carbide
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-2301400
2-1/2 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Depth
1.400"
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Max. Bore Depth
1.4000 in
Split Length
0.220"
Neck Dia.
0.1730"
Groove Width
0.2000"
Finish
Uncoated
Projection
0.0570 in
Offset Point
0.0740 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Series
BB
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0740 in