  • Mfr # QBB5-140400
  • Zoro # G505308424
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.1050"
Projection
0.0350"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB5-140400
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.1050"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.400"
Projection
0.0350"
Min. Bore
0.1520"
Offset
0.0463"
Description
0.1520" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth x 0.0350" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand