  • Mfr # BB-3201100S
  • Zoro # G7849423
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-3201100S
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.320"
Bore Depth
1.100"
Shank Dia.
3/8 in
Max. Bore Depth
1.1000 in
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Neck Dia.
0.2400"
Split Length
0.245"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Angle
.080"
Projection
0.0800 in
Offset Point
0.1330 in
Boring Bar Type
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Cutting Application
Measurement System
Fractional Inch
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Series
BBS
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1330 in, Micro-Quik Tool Holder