  • Mfr # BBL-2301250
  • Zoro # G7863877
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BBL-2301250
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Depth
1.250"
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.1730"
Split Length
0.220"
Projection
0.0570 in
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Offset Point
0.0740 in
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0740 in