  • Mfr # QBM-200750
  • Zoro # G8050585
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Bore Depth
.750"
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBM-200750
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Bore Depth
.750"
Bore Dia.
.200"
Radius
0.0080 in
Shank Dia.
1/4 in
Min. Bore Dia.
0.2000 in
Max. Bore Depth
3/4 in
Neck Dia.
0.1840"
Groove Width
0.1190"
Corner Radius
0.008"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Application
For Mills
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0200"
Series
QBM
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Cutting Application
Boring
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Side Cutting Edge Angle
10 Degrees
Boring Bar Type
Boring
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Polished Face for Reducing Galling
Center to Cutting Tip
0.0950 in
Measurement System
Fractional Inch
Overhang
0.8530 in
Offset Point
0.0950 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0950 in, Micro-Quik Tool Holder