  • Mfr # BB-4901000G
  • Zoro # G8407761
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Angle
.123"
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BB-4901000G
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Shank Dia.
1/2 in
Bore Dia.
.490"
Bore Depth
1.000"
Max. Bore Depth
1 in
Min. Bore Dia.
0.4900 in
Groove Width
0.3000"
Neck Dia.
0.3680"
Split Length
0.320"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Angle
.123"
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
TiN Coated
Application
Boring
Projection
0.1220 in
Measurement System
Fractional Inch
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Finish - Machining
TiN
Series
BB
Boring Bar Type
Boring
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Offset Point
0.2400 in
Cutting Application
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.2400 in