  • Mfr # BB-3603000G
  • Zoro # G7970085
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4 in
Shank Material
Carbide
Bore Dia.
.360"
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-3603000G
Overall Length
4 in
Bore Dia.
.360"
Bore Depth
3.000"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Shank Dia.
3/8 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Max. Bore Depth
3 in
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.245"
Neck Dia.
0.2700"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.090"
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
TiN Coated
Projection
0.0900 in
Series
BB
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Boring Bar Type
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
TiN
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Cutting Application
Offset Point
0.1730 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1730 in