  • Mfr # MBB-025100X
  • Zoro # G0985077
Overall Length
1-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Shank Dia.
1/8"
Projection
0.0025"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBB-025100X
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Max. Bore Depth
0.100"
Min. Bore Dia.
0.0225"
Neck Dia.
0.0200"
Groove Width
0.0250"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0025"
Description
0.023" Min Bore DIA x 0.100" Max Bore Depth 0.0250" Tooth Width 0.003" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Miniature Boring Right Hand, AlTiN Coated