  • Mfr # BB6-4601500
  • Zoro # G305308150
Overall Length
3.00" (3)
Min. Bore
0.4800"
Offset
0.2100"
Radius
0.0060"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB6-4601500
Overall Length
3.00" (3)
Radius
0.0060"
Neck Dia. (In.)
0.3450"
Shank Dia.
0.5000" (1/2)
Max. Bore Dia.
1.500" (1-1/2)
Details
Min. Bore
0.4800"
Offset
0.2100"
Finish
UN
Projection
0.1150"
Description
0.4800" Min Bore DIA x 1.500" (1-1/2) Max Bore Depth x 0.1150" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand