  • Mfr # BB6-200750G
  • Zoro # G305308075
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Projection
0.0500"
Radius
0.0060"
Min. Bore
0.2160"
Finish
TiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB6-200750G
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Radius
0.0060"
Neck Dia. (In.)
0.1500"
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Max. Bore Dia.
0.750" (3/4)
Details
Projection
0.0500"
Min. Bore
0.2160"
Finish
TiN
Offset
0.0750"
Description
0.2160" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth x 0.0500" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, TiN Coated