  • Mfr # BB6-260800G
  • Zoro # G705307593
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Radius
0.0060"
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Finish
TiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB6-260800G
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Radius
0.0060"
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Max. Bore Dia.
0.800"
Neck Dia. (In.)
0.1950"
Finish
TiN
Projection
0.0650"
Min. Bore
0.2800"
Offset
0.1038"
Description
0.2800" Min Bore DIA x 0.800" Max Bore Depth x 0.0650" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, TiN Coated