  • Mfr # QBB3-140250
  • Zoro # G205307772
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Projection
0.0350"
Offset
0.0463"
Max. Bore Dia.
0.250" (1/4)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB3-140250
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.250" (1/4)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.1050"
Details
Projection
0.0350"
Offset
0.0463"
Min. Bore
0.1520"
Description
0.1520" Min Bore DIA x 0.250" (1/4) Max Bore Depth x 0.0350" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.003" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand