  • Mfr # QBT4-090400
  • Zoro # G911946975
Overall Length
1-1/2 in
Bore Depth
0.400 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBT4-090400
Overall Length
1-1/2 in
Bore Depth
0.400 in
Radius
0.004 in
Neck Dia. (In.)
0.0750 in (1.9 mm)
Head Width
0.090 in
Length from Holder
0.590 in
Min. Bore
0.1000 in
Description
0.1000in Min Bore DIA x 0.400in Max Bore Depth x 0.0150in 1/64 Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 1.50in 1-1/2 Overall Length x 0.004in Corner Radius - Carbide Quick Change - Top Rake Boring Standard Right Hand