  • Mfr # QBB5-120500
  • Zoro # G605308263
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Projection
0.0300"
Offset
0.0263"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB5-120500
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0900"
Details
Projection
0.0300"
Offset
0.0263"
Min. Bore
0.1320"
Description
0.1320" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0300" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand