  • Mfr # QBB5-2001100
  • Zoro # G705308392
/ea
Key Features
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Finish
UN
Min. Bore
0.2160"
Neck Dia. (In.)
0.1500"
Offset
0.0750"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBB5-2001100
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.1500"
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Max. Bore Dia.
1.100"
Details
Finish
UN
Min. Bore
0.2160"
Offset
0.0750"
Projection
0.0500"
Left/Right Hand
right hand
Description
0.2160" Min Bore DIA x 1.100" Max Bore Depth x 0.0500" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand