  • Mfr # QBB5-2301100
  • Zoro # G205308458
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Projection
0.0580"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QBB5-2301100
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Neck Dia. (In.)
0.1720" (11/64)
Max. Bore Dia.
1.100"
Projection
0.0580"
Offset
0.0738"
Min. Bore
0.2500" (1/4)
Description
0.2500" (1/4) Min Bore DIA x 1.100" Max Bore Depth x 0.0580" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand