  • Mfr # PBT6-2301300
  • Zoro # G005307828
/ea
Key Features
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Left/Right Hand
right hand
Max. Bore Dia.
1.300"
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Projection
0.0400"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PBT6-2301300
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Max. Bore Dia.
1.300"
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Neck Dia. (In.)
0.1900"
Details
Left/Right Hand
right hand
Projection
0.0400"
Offset
0.0738"
Finish
UN
Min. Bore
0.2500" (1/4)
Description
0.2500" (1/4) Min Bore DIA x 1.300" Max Bore Depth x 0.0400" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.006" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand