  • Mfr # QBT4-260750X
  • Zoro # G605308362
Overall Length
2.00" (2)
Finish
AlTiN
Neck Dia. (In.)
0.2150"
Left/Right Hand
right hand
Max. Bore Dia.
0.750" (3/4)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBT4-260750X
Overall Length
2.00" (2)
Neck Dia. (In.)
0.2150"
Max. Bore Dia.
0.750" (3/4)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Details
Finish
AlTiN
Left/Right Hand
right hand
Projection
0.0450"
Offset
0.1038"
Min. Bore
0.2800"
Description
0.2800" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth x 0.0450" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.004" Corner Radius - Carbide Quick Change - Top Rake Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated