  • Mfr # BB-2001000SX
  • Zoro # G0986766
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Shank Dia.
1/4"
Projection
0.0500"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BB-2001000SX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
1/4"
Split Length
0.175"
Max. Bore Depth
1"
Groove Width
0.1500"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Neck Dia.
0.1500"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0500"
Description
0.200" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth 0.1500" Tooth Width 0.050" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated