  • Mfr # QBB-160400-000
  • Zoro # G0992357
Overall Length
1-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
UN
Projection
0.0400"
Shank Dia.
3/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-160400-000
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
3/16"
Groove Width
1/8"
Max. Bore Depth
0.400"
Neck Dia.
0.1200"
Min. Bore Dia.
0.1600"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
UN
Projection
0.0400"
Description
0.160" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth 0.1250" (1/8) Tooth Width 0.040" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand