  • Mfr # QBB-060250-000
  • Zoro # G311946315
Overall Length
1-1/2 in
SAE or Metric
SAE
Shank Dia.
3/16 in
Projection
1/64 in
Left/Right Hand
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-060250-000
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
3/16 in
Bore Depth
1/4 in
Neck Dia. (In.)
0.0450 in
Head Width
0.060 in
Length from Holder
0.590 in
Details
SAE or Metric
SAE
Projection
1/64 in
Left/Right Hand
Right Hand
Min. Bore
0.0700 in
Offset
Finish
UN
Description
0.0700in Min Bore DIA x 0.250in 1/4 Max Bore Depth x 0.0150in 1/64 Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 1.50in 1-1/2 Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand