  • Mfr # QBT4-080600
  • Zoro # G911946838
Overall Length
2 in
Offset
-0.0138 in
Radius
0.004 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBT4-080600
Overall Length
2 in
Radius
0.004 in
Bore Depth
0.600 in
Neck Dia. (In.)
0.0650 in
Length from Holder
1.090 in
Head Width
0.080 in
Min. Bore
0.0900 in
Description
0.0900in Min Bore DIA x 0.600in Max Bore Depth x 0.0150in 1/64 Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 2.00in 2 Overall Length x 0.004in Corner Radius - Carbide Quick Change - Top Rake Boring Standard Right Hand