  • Mfr # QBT4-100300
  • Zoro # G811946600
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
3/16 in
Offset
0.0063 in
Radius
0.004 in
Bore Depth
0.300 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBT4-100300
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
3/16 in
Radius
0.004 in
Bore Depth
0.300 in
Neck Dia. (In.)
0.0850 in
Length from Holder
0.590 in
Head Width
0.100 in
Details
Offset
0.0063 in
Left/Right Hand
Right Hand
SAE or Metric
SAE
Finish
UN
Projection
1/64 in
Min. Bore
0.1100 in (2.8 mm)
Description
0.1100in 2.8 mm Min Bore DIA x 0.300in Max Bore Depth x 0.0150in 1/64 Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 1.50in 1-1/2 Overall Length x 0.004in Corner Radius - Carbide Quick Change - Top Rake Boring Standard Right Hand