  • Mfr # QPF-070400
  • Zoro # G8002181
Overall Length
1-1/2 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Bore Dia.
.070"
Finish
Uncoated
Bore Depth
.400"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QPF-070400
Overall Length
1-1/2 in
Bore Dia.
.070"
Bore Depth
.400"
Radius
.005 in
Shank Dia.
3/16 in
Neck Dia.
0.0600"
Groove Width
0.0600"
Min. Bore Dia.
0.0700"
Corner Radius
0.005"
Max. Bore Depth
0.400"
Details
Item
Quick Change Profiling Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Application
For Profiling
Projection
.025 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Offset
0.045"