  • Mfr # QPF-2301000
  • Zoro # G7827461
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Application
For Profiling
Finish
Uncoated
Projection
.080 in
Bore Dia.
.230"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QPF-2301000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.230"
Bore Depth
1.00"
Radius
.008 in
Shank Dia.
5/16 in
Neck Dia.
0.2000"
Groove Width
0.1600"
Max. Bore Depth
1"
Corner Radius
0.008"
Min. Bore Dia.
0.2300"
Details
Item
Quick Change Profiling Tool
Application
For Profiling
Finish
Uncoated
Projection
.080 in
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Offset
0.130"