  • Mfr # QPF-3001000
  • Zoro # G8251591
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Projection
.080 in
Application
For Profiling
Radius
.008 in
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QPF-3001000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Radius
.008 in
Bore Dia.
.300"
Shank Dia.
5/16 in
Bore Depth
1.00"
Neck Dia.
0.2700"
Min. Bore Dia.
0.3000"
Max. Bore Depth
1"
Groove Width
0.2000"
Corner Radius
0.008"
Details
Item
Quick Change Profiling Tool
Projection
.080 in
Application
For Profiling
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset
0.165"