  • Mfr # BB-120350X
  • Zoro # G0984325
Overall Length
2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Radius
0.0060"
Projection
0.0300"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-120350X
Overall Length
2"
Radius
0.0060"
Shank Dia.
3/16"
Min. Bore Dia.
0.1200"
Neck Dia.
0.0900"
Split Length
9/64"
Groove Width
1/8"
Max. Bore Depth
0.350"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0300"
Description
0.120" Min Bore DIA x 0.350" Max Bore Depth 0.1250" (1/8) Tooth Width 0.030" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated