  • Mfr # BB-060400SX
  • Zoro # G0987816
Overall Length
1-1/2"
Finish
AlTiN
Projection
1/64"
Shank Dia.
1/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-060400SX
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Split Length
0.085"
Min. Bore Dia.
0.0600"
Neck Dia.
0.0450"
Max. Bore Depth
0.400"
Groove Width
0.0700"
Finish
AlTiN
Projection
1/64"
Description
0.060" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth 0.0700" Tooth Width 0.015" (1/64) Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated