  • Mfr # BB-3601500SX
  • Zoro # G0990065
Overall Length
2-1/2"
Finish
AlTiN
Projection
0.0900"
Shank Dia.
3/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-3601500SX
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Split Length
0.245"
Max. Bore Depth
1-1/2"
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2700"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Finish
AlTiN
Projection
0.0900"
Description
0.360" Min Bore DIA x 1.500" (1-1/2) Max Bore Depth 0.2000" Tooth Width 0.090" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated