  • Mfr # QIT-035100X
  • Zoro # G8317942
Finish
AlTiN Coated
Max. Depth
0.075"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QIT-035100X
Max. Depth
0.075"
Hole Dia.
0.035"
Max. Hole Depth
0.1000 in
Min. Hole Dia.
0.0350 in
Corner Radius
0.002"
Thread Size
Min. Bore Dia.
0.0350"
Max. Bore Depth
0.100"
Neck Dia.
0.0200"
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0150 in
Yes
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Offset Point
0.0120 in
Finish - Machining
AlTiN
Center to Cutting Tip
0.0250 in
Overhang
0.5900 in
Offset
0.012"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.0250 in, Coolant Through, Threading