  • Mfr # QIT-040075
  • Zoro # G8349546
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Style
Quick Change Internal Threading Tool
Shank Dia.
3/16 in
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QIT-040075
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
3/16 in
Hole Dia.
0.04"
Max. Depth
0.075"
Max. Hole Depth
0.0750 in
Min. Hole Dia.
0.0400 in
Neck Dia.
0.0200"
Min. Bore Dia.
0.0400"
Corner Radius
0.002"
Max. Bore Depth
0.075"
Thread Size
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Style
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0200 in
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Center to Cutting Tip
0.0300 in
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Offset Point
0.0150 in
Thread Direction
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Overhang
0.5900 in
Included Angle
60 Degrees
Min. Teeth per Inch
56
Series
QIT
Features
Measurement System
Fractional Inch
Quick Change
Yes
Cutter Material
Cutting Application
Threading
Coolant Fed
Coolant Through
Max. Threads per Inch
80
Offset
1/64"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0300 in, Coolant Through, Threading