  • Mfr # QIT-050100X
  • Zoro # G8277193
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Projection
0.0200 in
Shank Dia.
3/16 in
Hole Dia.
0.05"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QIT-050100X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
3/16 in
Hole Dia.
0.05"
Max. Depth
0.1"
Min. Hole Dia.
0.0500 in
Max. Hole Depth
0.1000 in
Neck Dia.
0.0300"
Max. Bore Depth
0.100"
Min. Bore Dia.
0.0500"
Corner Radius
0.002"
Thread Size
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Projection
0.0200 in
Cutting Direction
Right Hand
Style
Quick Change Internal Threading Tool
Finish
AlTiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
Min. Teeth per Inch
48
Cutter Material
Offset Point
0.0150 in
Quick Change
Yes
Finish - Machining
AlTiN
Overhang
0.5900 in
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Included Angle
60 Degrees
Features
Thread Direction
Right Hand
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Coolant Fed
Coolant Through
Max. Threads per Inch
80
Series
QIT
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Cutting Application
Threading
Measurement System
Fractional Inch
Center to Cutting Tip
0.0350 in
Offset
1/64"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.0350 in, Coolant Through, Threading