  • Mfr # IT-290750
  • Zoro # G4384782
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Style
Internal Threading Tool
Max. Depth
0.750"
Hole Dia.
.290"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-290750
Overall Length
2-1/2 in
Max. Depth
0.750"
Hole Dia.
.290"
Shank Dia.
5/16 in
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
3/4 in
Min. Hole Dia.
0.2900 in
Min. Bore Dia.
0.2900"
Thread Size
Groove Width
0.0810"
Neck Dia.
0.2150"
Max. Bore Depth
3/4"
Split Length
0.210"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Style
Internal Threading Tool
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0400 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Max. Threads per Inch
40
Cutter Material
Features
Measurement System
Fractional Inch
Offset Point
0.0400 in
Series
IT
Cutting Application
Threading
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Thread Direction
Right Hand
Center to Cutting Tip
0.1338 in
Included Angle
60 Degrees
Min. Teeth per Inch
14
Offset
0.040"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.1338 in, Threading