  • Mfr # IT-140250
  • Zoro # G8017037
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Hole Dia.
.140"
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IT-140250
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Hole Dia.
.140"
Shank Dia.
3/16 in
Max. Depth
0.250"
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.1400 in
Max. Hole Depth
1/4 in
Split Length
0.070"
Min. Bore Dia.
9/64"
Max. Bore Depth
1/4"
Groove Width
0.0400"
Neck Dia.
0.1000"
Thread Size
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Style
Internal Threading Tool
Finish
Uncoated
Projection
0.0350 in
Thread Direction
Measurement System
Fractional Inch
Included Angle
60 Degrees
Min. Teeth per Inch
28
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Cutter Material
Features
Offset Point
0.0200 in
Series
IT
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutting Application
Threading
Max. Threads per Inch
56
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Center to Cutting Tip
0.0460 in
Offset
0.020"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0460 in, Threading