  • Mfr # ITL-140400
  • Zoro # G8159033
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0350 in
Shank Dia.
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ITL-140400
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Shank Dia.
3/16 in
Max. Depth
0.400"
Hole Dia.
.140"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
0.4000 in
Min. Hole Dia.
0.1400 in
Split Length
0.070"
Min. Bore Dia.
9/64"
Thread Size
Groove Width
0.0400"
Neck Dia.
0.1000"
Max. Bore Depth
0.400"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0350 in
Style
Internal Threading Tool
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Center to Cutting Tip
0.0460 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Series
ITL
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Min. Teeth per Inch
28
Offset Point
0.0200 in
Thread Direction
Left Hand
Measurement System
Fractional Inch
Max. Threads per Inch
56
Cutting Application
Threading
Cutter Material
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Included Angle
60 Degrees
Features
Offset
0.020"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0460 in, Threading